Add linux distributions section

This commit is contained in:
Pavle Portic 2020-02-21 20:44:34 +01:00
parent 22aafca7a5
commit c6ca7de9f0
Signed by: TheEdgeOfRage
GPG Key ID: 6758ACE46AA2A849
2 changed files with 9 additions and 1 deletions

View File

@ -14,4 +14,3 @@ latex: seminarski.tex
clean:
rm -f *.aux *.lof *.log *.lot *.toc *.bbl *.blg *-blx.bib *.run.xml *.bcf *.out *.pdf *.acn *.acr *.alg *.fdb_latexmk *.fls *.glg *.glo *.gls *.ist

View File

@ -229,6 +229,15 @@ Transparentne podrazumevane velike stranice dozvoljavaju jezgru da uvek odvoji v
\subsection{CONFIG\_USERFAULTFD}
Rukovanje \textit{pagefault} greškom u korisničkom prostoru ima primena za virtuelne mašine, ali sa sobom nosi i smanjene performanse nekih sistemskih poziva, najiviše za \texttt{fork}. Razlog je što prilikom kreiranja procesa, sistemski poziv mora proveriti za svaku memorijsku regiju roditlja da li ima informacije o rukovanju \textit{pagefault} grešaka u korisničkom prostoru.
\section{Distribucija}
Izvorni kod Linux jezgra je javno dostupan i proces prevođenja u binarnu datoteku je prost i jasno dokumentovan. Ono što nedostaje su korisničke aplikacije i ostatak operativnog sistema. Kad je u pitanju Linux jezgro, postoji mnoštvo takozvanih distribucija koje nude celokupan operativni sistem sa korisničkim aplikacijama i svim što je potrebno da bi sistem bio funkcionalan.
Distribucija koja je izabrana za ovo testiranje je Arch Linux. Glavne prednosti ove distribucije su prilagodljivost i minimalnost. Minimalna instalacija troši veoma malo resursa pošto nema grafički interfejs i pozadinske servise koji nisu potrebni za osnovni rad operativnog sistema.
Pored toga, nudi i alate za kreiranje prilagođenih paketa (\textit{eng.\ package}), uključujući i samog jezgra. Kreirane su datoteke sa konfiguracijama za prevođenje jezgra sa izmenjenim parametrima koji su navedeni u prethodnoj sekciji, a zatim pokrenuta skripta koja prevodi kod jezgra i pakuje u izlaznu datoteku (paket).
Podrazumevana konfiguracija jezgra na Arch Linux distribuciji je prilagođena da obuhvata veliki broj računara. Zbog toga se proces prevođenja i pakovanja izvršava samo jednom na jednom računaru, pa se zatim izlazne datoteke prenose na ostale kako bi se stedelo na vremenu i garantovalo da će jezgra biti identična na svim računarima.
\chapter{Sistemski pozivi}
Sistemski pozivi su način na koji programi zahtevaju razne servise od jezgra operativnog sistema. To uključuje servise za komunikaciju sa eksternim uređajima (na primer: pristup disku), kreiranje i izvršavanje novih procesa, komunikaciju sa servisima koje samo jezgro pruža (na primer: raspoređivanje procesa), itd. Sistemski pozivi čine neophodan interfejs između procesa i operativnog sistema.